חידון "סובב ישראל" – "חידון העשור" תשע"ה

תאריך:
10/03/2015
י"ט אדר תשע"ה

בתאריך 10.3.15 יתקיים גמר חידון "סובב ישראל" – חידון בגיאוגרפיה וסביבה בישראל. אירוע זה פותח את העשור השני לקיומו של מיזם זה המעודד תלמידים ותלמידות מחטיבות הביניים מכל הארץ ומכל המגזרים ללימוד מעמיק בנושאי גיאוגרפיה וסביבה בישראל.

11 תלמידים יתמודדו בגמר על התואר "חתן חידון סובב ישראל" לשנת תשע"ה. המתמודדים העפילו לגמר לאחר שגברו על אלפי תלמידים, אשר נטלו חלק בחידון בשלביו השונים. הפרס לחתן "חידון סובב ישראל" הוא מלגה לשנת לימודים בחוג לגיאוגרפיה ולימודי סביבה באוניברסיטת חיפה.

11 התלמידים שעלו לגמר "סובב ישראל" מייצגים בתי ספר שונים מכל הארץ – בתי ספר התיישבותיים ועירוניים מהגליל בצפון ועד "עוטף עזה" בדרום.

אחד משואלי השאלות בחידון השנה הוא כתב ערוץ 10 אלמוג בוקר, תושב זיקים שסיקר את אירועי מבצע "צוק איתן" בקיץ האחרון ואחראי בין היתר על סיקור אירועים סביבתיים בדרום.

הנושאים המרכזיים בהם עוסק החידון הם: נופים ואתרים, אוכלוסייה והתיישבות בחברה רב תרבותית, איכות הסביבה, קרקע ושטחים פתוחים, אנרגיה, מים, תוצרת ישראלית, תחבורה ותקשורת. דגש מיוחד מושם בחידון על נושאים סביבתיים שהם חלק בלתי נפרד מתוכנית הלימודים.

המפקחת על הוראת הגיאוגרפיה, הגב' פנינה גזית, מציינת: "חידון 'סובב ישראל' משקף גם השנה את העובדה כי המקצוע נצבע ב"ירוק" – דבר הבא לידי ביטוי בסוגיות ובדילמות סביבתיות כגון: אנרגיה ירוקה, מיחזור, קיימות ועוד".  כמו כן מציינת גזית כי מקצוע הגיאוגרפיה הוא חלוץ בשימוש בטכנולוגיות מתקדמות (תקשוב) בהוראה-למידה-הערכה ובתוך כך מתעדכן ומנתח בזמן אמת אירועים אקטואליים כגון: פגעי מזג האוויר, אסונות סביבתיים חידושים בתחום האנרגיה ועוד.

לחידון שיזם הפיקוח על הגיאוגרפיה במזכירות הפדגוגית במשרד החינוך, חברו המשרד להגנת  הסביבה, רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע, קרן קיימת לישראל, המועצה לישראל יפה, המרכז למיפוי ישראל, מטה כחול לבן במשרד הכלכלה, האגודה הגיאוגרפית הישראלית, מטח וחברת החשמל.

 

לתיאום אייטמים תקשורתיים: בשמת 052-8777904

אירוע הגמר יתקיים בנוכחות נציגים בכירים של שותפי החידון באולם בית שמואל בירושלים, ביום שלישי י"ט באדר תשע"ה (10.3.15) בין השעות 16:00 ל 18:30.

 

SovevIsrael.jpg