משולחן המנכ"ל מספר 56

תאריך:
20/03/2019
י"ג אדר II תשע"ט

​חברותי וחברי המודדות והמודדים המוסמכים,

אבלים על מותו של אורי שושני

ביום שני שעבר הלך אורי שושני לעולמו. אורי היה אדם משכמו ומעלה, דמות ייחודית בעולם המקצועי שלנו. אורי לימד את מקצועות הקדסטר בטכניון מעל 40 שנה והניח עבורנו, המודדות והמודדים המוסמכים, את היסודות המשמעותיים ביותר למקצוע שלנו. הוא קיבל שוב ושוב את אות המרצה המצטיין ולא בכדי: הרצאותיו היו מעניינות ומקצועיות, והסיפורים שבהם תיבל אותן היו מלמדים ומרתקים.

אבל אורי היה הרבה מעבר למרצה, ושימש בתפקידים רבים במשך חייו. אזכיר מהם את תקופת הבניה המואצת בתחילת שנות ה- 90, שבה היה אורי ראש מינהל תכנון והנדסה במשרד הבינוי והשיכון ויד ימינו בפועל של אריאל שרון ז"ל; שר הבינוי והשיכון בתקופה זו. בנוסף, כיהן אורי כיו"ר אגודת המודדים המוסמכים בשנים 1988 עד 1998. יש כל-כך הרבה ללמוד מאורי, ותקוותי שנוכחותו תורגש עוד שנים רבות. יהיה זכרו ברוך.

ובנימה אישית: מאז כניסתי לתפקיד מנכ"ל המרכז למיפוי ישראל, נפגשתי עם אורי אצלו בסלון כל חודשיים או שלושה. שוחחנו על הכל, למדתי ממנו בלי סוף, והוא היה שותף אמיתי שלי להחלטות רבות שקיבלתי. אורי יחסר לי מאוד.

picture.jpg


הדרכה מקוונת בנושא הגשה מקוונת של מפות במסגרת רישוי זמין

ביום ג' 12.02.2019 התקיימה ההדרכה המקוונת שהודעתי עליה ב- "שולחן המנכ"ל" הקודם. ההדרכה היתה מוצלחת מאוד: השתתפו בה מעל 100 מודדות ומודדים, הדיון כלל את הסוגיות המשמעותיות בתהליך, נשאלו שאלות רבות וקיבלנו מהמשתתפים משובים חיוביים רבים. ניתן לצפות בסרטון ההדרכה שאורכו כשעה בקישור: הגשת מפות מקוונת.

אנו נשתמש בכלי זה גם בעתיד כדי להעביר לכן ולכם הדרכות בנושאים נוספים, מבלי להטריח אתכם להגיע למקום מפגש ולבזבז זמן ודלק בדרכים...


תיקוף הנחיית מנהל 5.2015 לבקרת איכות למפה טופוגרפית

הכנת ההנחייה הסתיימה והיא תכנס לתוקף ביום שלישי 2.04.2019. ההנחייה והנספח מופיעים בדף הנחיות המנהל. להנחיה זו השלכה משמעותית על שימוש בטכנולוגיות מיפוי מתקדמות לרבות רחפנים. לאחר עבודת חשיבה מרובת משתתפים בפורומים שונים במשך החודשים האחרונים, החלטנו שהמרכז למיפוי ישראל לא יבצע בדיקות ואישור לטכנולוגיות אלו. האחריות על איכות העבודה ועמידתה בתקנות והנחיות המנהל הרלוונטיות תהיה של המודד. תהליך בקרת האיכות המפורט בהנחיה הוא מחייב, והעבודה על-פיו תבטיח את איכות המיפוי. יש לשים דגש מיוחד על חישוב דיוק המדידה באמצעות חישוב השר"ב ובחינתה.

הטכנולוגיות לא יאושרו כאמור על-ידינו, אך עליכם לרשום את המערכות במרכז למיפוי ישראל, באמצעות משלוח המסמכים המפורטים להלן:

1. נספחים א' ו- ב', בהנחיית המנהל 1.2015 לקביעת דרגת איכות של מערכת צילום למיפוי.
2. המסמכים המפורטים בסעיף ח' של נספח א' מסעיף 1.
3. עבודת מיפוי אחת שבוצעה באמצעות המערכת, לרבות התצלומים הגולמיים, נקודות הבקרה, נקודות הביקורת, פתרונות המודלים וקובץ המיפוי.

חשוב לציין שתחום המיפוי באמצעות רחפנים וטכנולוגיות מתקדמות אחרות הוא חדש; הוא עדיין לא הוכח מספיק לאורך השנים ולכן יש לבחון אותו שוב ושוב. בשיחות שקיימנו עם מודדים שמשתמשים ברחפנים, שמענו מגוון דעות לגבי שיטות העבודה הנדרשות, הדיוקים הצפויים והשימושים שניתן לעשות במוצרי המיפוי.

לפיכך, אני ממליץ לכם ואף מבקש מכם לפעול כמפורט להלן:

1. אל תחסכו בנקודות בקרה ונקודות ביקורת. מדידת רשת בקרה צפופה לצורך פתרון המודלים ומדידת נקודות ביקורת רבות, יקטינו משמעותית את הסיכוי לטעויות ובעיות בדיוק המיפוי.
2. לימדו היטב על מגבלות הטכנולוגיות, לרבות החיישנים, הרחפנים ופלטפורמות אחרות, וגם על תוכנות עיבוד הנתונים. השימוש במערכות אלו אינו טכני וחשוב שתבינו היטב כיצד הם פועלים.
3. אל תתנו למי שאינם מודדים מוסמכים לבצע את העבודה עבורכם, ובצעו פיקוח צמוד על העובדים שלכם בכל הקשור לשימוש בטכנולוגיות ומערכות אלו.

אזכיר שהמצלמות בפורמט רחב ובינוני שהמרכז למיפוי ישראל אישר הן מתקדמות מאוד ומדויקות, והניסיון המצטבר של כל אחת מהן בארץ ובעולם הוא רב, ולכן השימוש בהן בטוח יותר.

 

אני מאחל לכולנו הצלחה בתחום זה...


מפגשי מודדים

​​אני מזמין אתכם למפגשים שיתקיימו במרחבים שבנצרת ובאר שבע. אבקשכם להירשם מראש אצל רוזי בר-דוד בכתובת rozi@mapi.gov.il. תנאי לקיום המפגש הוא הרשמה של 10 מודדות ומודדים לפחות.

מרחב​​​תאריך​יום​תחילה​סיום​כתובת
​נצרת​17.04.2019​רביעי​13:30​15:00רחוב המלאכה 1 נצרת עילית, מבנה 1 כניסה 1 קומה 2
​דרום​11.04.2019​חמישי​11:00​12:30​רחוב התקווה 4, באר שבע, קריית הממשלה קומת קרקע


השעיית רשיונות מודדים

בשבוע שעבר פורסם בילקוט הפרסומים דבר השעיית רישיונם של 3 מודדים וביטול רשיון של מודד נוסף. להלן קישור לילקוט פרסומים 8153. דבר השעיית רשיון מודד נוסף יפורסם בימים הקרובים. בשבוע הבא יעודכן תיעוד פרוט מקרי האכיפה בדף האכיפה, שממנו תוכלו ללמוד על כל התלונות שקיבלנו וסיום הטיפול בהן, לרבות אלו שהסתיימו בהשעיית או הפסקת רשיון מודד.

המרכז למיפוי ישראל רואה חשיבות גדולה ברמה המקצועית של המודדים ובאמינותם. אני פונה אל כל אחת ואחד מכם באופן אישי: שימרו על הרמה המקצועית שלכם כמודדים מוסמכים. זהו המוניטין של כולנו ושל המקצוע היקר שלנו.


עתירת מודד לבג"צ כנגד החלטה להשעיית רשיונו

המודד שדבר השעייתו יפורסם בעוד מספר ימים עתר לבג"צ לאחר ההחלטה על השעיית רשיונו. הדיון התקיים בבית המשפט העליון בשבתו כבית המשפט הגבוה לצדק, בהרכב של 3 שופטים. לאחר ששמעו השופטים את הצדדים, הם הבהירו שאין בכוונתם להתערב בהחלטת מנהל המרכז למיפוי ישראל. העותר ובא כוחו התייעצו והחליטו שלא לעמוד על העתירה והיא נדחתה.

החלטה זו של בית המשפט מחזקת את משימת האכיפה של המרכז למיפוי ישראל ומשקפת את העומק שבו היא מבוצעת ואת תשומת הלב הרבה שאנו מקדישים לכל תלונה שמגיעה אלינו.


מצורפת גרסת pdf של מייל זה.


בברכה,

רונן רגב, מודד מוסמך

מנכ"ל המרכז למיפוי ישראל