משולחן המנכ"ל מספר 52

תאריך:
09/08/2018
כ"ח אב תשע"ח

​חברותי וחברי המודדות והמודדים המוסמכים,

הצעה להשתתפות בתהליך כתיבת אתיקה מקצועית

אתיקה מקצועית היא קבוצת כללי התנהגות והתנהלות העניינים של קבוצות ובעלי עניין מקצועי. הגדרתו של אסא כשר לאתיקה מקצועית משנת 2003 היא: "תפיסה סדורה של האידיאל המעשי של ההתנהגות במסגרת מקצועית שהיא מסגרת מוגדרת של פעילות אנושית מיוחדת". בארץ נכתבו קודים אתיים לאנשי מקצוע רבים, לרבות פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, עורכי דין, עיתונאים, מורי דרך וחוקרים פרטיים. כמו כן, נכתבו קודים אתיים לארגונים, ביניהם רשויות מקומיות, החברות למימוש זכויות רפואיות, קבוצת הספורט בית"ר ירושלים, עמותות מלכ"רים וארגונים ללא כוונת רווח, רפא"ל, שטראוס, אל על, נתיבי ישראל וחברות עסקיות רבות נוספות.

בעבר נעשו ניסיונות לכתיבת קוד אתי למקצוע המדידות ולמודדים, אך הם לא הבשילו. המרכז למיפוי ישראל מעוניין לקדם את האתיקה המקצועית לטובת מקצוע המדידות והמודדים המוסמכים. לשם כך שכרנו שרותי מומחה לכתיבת קוד אתי. תהליך הכתיבה יהיה בשיתופכם כמובן ומעורבותכם חשובה מאוד להצלחת התהליך.

כחלק מתהליך כתיבת הקוד האתי יתקיים מפגש עם מומחה הקוד האתי באולם הרב-תכליתי שלנו ביום חמישי 6.09.2018 בשעה 15:00. נוכחותכם כאמור חשובה מאוד. אנו ממתינים לכם...


מפגשי מודדים

אני מזמין אתכם למפגשים שיתקיימו כמפורט להלן:

מרחב​תאריך​​יום​התחלה​סיום​כתובת
​נצרת​5.09.2018​רביעי​13:30​15:00​רחוב המלאכה 1 נצרת עילית, מבנה 1 כניסה 1 קומה 2
​דרום​15.10.2018​שני​10:00​11:30​רחוב התקווה 4, באר שבע, קריית הממשלה קומת קרקע​


הערכות לאישור מצלמות על כלי טיס בלתי מאוישים (כטב"מ)

טכנולוגיית הצילום באמצעות כטב"מ החלה להתפתח לפני יותר מעשור. בשנים האחרונות התפתחותה קיבלה תאוצה והיום ניתן לרכוש כטב"מ שכולל מצלמה באיכות גבוהה באלפי שקלים בלבד. חדירת טכנולוגיה זו לעולם המיפוי והמדידות היא טבעית וברורה: ביצוע מיפוי פוטוגרמטרי לתאי שטח קטנים בעלויות נמוכות ובטכנולוגיה דיגיטלית, אוטומטית וזמינה.

כדי לעשות שימוש נכון בטכנולוגיה חשוב להכיר אותה היטב, וגם את מורכבותה: האישורים הנדרשים מרשות התעופה האזרחית (רת"א), דיוק מסלול הטיסה וזוויות ההרכנה של הכטב"מ במהלכה, השפעת תנאי מזג האוויר לרבות טמפרטורה ורוחות, דיוקי המצלמה ועדשת הצילום, הביסוס הגאודטי הנדרש, הביקורת המובנית אשר מהווה חלק מהתהליך, תהליכי עיבוד הנתונים והפענוח, דיוקי המיקום והגובה שיש לצפות להם, הידע הפוטוגרמטרי הנדרש מאנשי המקצוע ועוד.

הנחיית מנהל 1.2015 לקביעת דרגת איכות של מערכת צילום למיפוי שנכנסה לתוקף בדצמבר 2016, מפרטת את הנדרש לאישור מצלמה דיגיטלית לצילום לצורך הכנת אורתופוטו או מיפוי. החל משנת 2017 אישרנו מצלמות דיגיטליות גדולות (Large format) ובינוניות (Medium format). לאחרונה אישרנו גם שתי מצלמות קטנות (Small format) המותקנות על כטב"מים.

עלויות בדיקת המצלמות גבוהות מאוד. עד כה מימן אותן המרכז למיפוי ישראל במטרה לקדם את הטכנולוגיות ולאפשר את הרחבת השימוש בהן. מכיוון שהביקוש לאישור המצלמות גבוה, וכדי לאפשר לכל המודדים שמעוניינים לעשות שימוש במצלמות המותקנות על כטב"מ את אישורן, איתרנו בעזרת לשכת המודדים המוסמכים את ארבעת הדגמים הנפוצים ביותר, והחלטנו לבדוק ולאשר אותם ולאחר מכן לבצע בדיקת תקינות של כל מערכת שהדגם שלה אושר (כטב"מ ומצלמה) בתהליך קצר וזול, ועלות מוערכת של כ- 500 ₪.

לאחרונה התברר לנו שמודדים רבים שנמצאים בתהליכי לימוד ואימוץ של הטכנולוגיה, מחליפים את המצלמות שמותקנות בכטב"מים למצלמות במגוון דגמים, כל אחד על-פי טעמו ושיקול דעתו. מציאות זו לא מאפשרת לנו להתקדם עם רעיון הדגמים הנפוצים, ואנחנו מבצעים כרגע חשיבה מחדש כיצד להתמודד עם מצב זה, ברמת הרגולציה ואישור המצלמות. תקוותי שנקבל החלטה בהקדם ונפיץ עדכון להנחיית המנהל 1.2015, שתאפשר את אישור המצלמות על המגוון הרחב שלהן. עד סיום תהליך זה לא נוכל לאשר מצלמות מסוגים נוספים מעבר לאלו שאושרו.

כחלק מתהליך החשיבה מחדש, חשוב לנו להכיר מוצרי מיפוי שבוצעו באמצעות מצלמות המותקנות על כטב"מ. אנו מבקשים את עזרתכם: נודה לכם אם תשלחו אלינו קבצים של מפות שהוכנו בעזרת מיפוי ממצלמות המותקנות על כטב"מ, עם פרטים על המערכות שבאמצעותן בוצעו הצילומים. שילחו בבקשה את הקבצים אל אמיר שנאן ראש תחום פוטוגרמטריה וחישה מרחוק, לכתובת amirsh@mapi.gov.il


טיוטת הנחיית המנהל 1.2018. בדיקה ואישור כשירות של תחנה כוללת

המרכז למיפוי ישראל מאשר תקינות של תחנות כוללות (Total station) וזאת בהתאם לתקנות. במסגרת האישור נבדקים מדי-המרחק והפריזמות, ותוקף האישור שניתן לתקינותם הוא שנה.

אנו מעוניינים לאפשר גם לגופים פרטיים לבצע את הבדיקה השנתית לציוד המדידה שלכם. לשם כך הכנו את הנחיית מנהל 1.2018. להלן קישור לטיוטת ההנחיה: בדיקה ואישור כשירות של תחנה כוללת. נשמח כרגיל, לקבל את התייחסותכם. שילחו אותה בבקשה עד יום חמישי 30.08.2018 אל רחל סרנגה לכתובת saranga@mapi.gov.il


טיוטת הנחיית מנהל 4.2017. מדידה והכנת תצ"ר

תכנית לצרכי רישום היא מפת הקדסטר הנפוצה ביותר. המודדים המוסמכים מכינים כאלפיים תצ"ר בשנה ומאשרים אותן במרכז למיפוי ישראל ובאמצעות מודדים מבקרים. כדי להכין תצ"ר נדרש ידע רב: מדידות בשטח, שיחזור גבולות, איתור נקודות מקוריות ותואמות, עריכת התצ"ר, הכרות מעמיקה עם עולם הרישום ועולם התכנון, עבודה מול רשויות שונות ועוד.

בכדי להקל על מודדים שאינם עוסקים שנים רבות בהכנת תצ"ר ובכדי לרכז את כל הנדרש להכנתן, הכנו את הנחיית מנהל 4.2017. להלן קישור לטיוטת ההנחיה: מדידה והכנת תצ"ר. התייחסותכם חשובה לנו מאוד. שילחו אותה בבקשה עד יום חמישי 30.08.2018 אל רחל סרנגה לכתובת saranga@mapi.gov.il


מצורפת גרסת pdf של מייל זה.

בברכה,
רונן רגב, מודד מוסמך 
מנכ"ל המרכז למיפוי ישראל​