משולחן המנכ"ל מספר 45

תאריך:
07/08/2017
ט"ו אב תשע"ז

חברותי וחברי המודדות והמודדים המוסמכים,

חבר של כבוד ב- FIG לפרופ' ירח דויטשר

התאחדות המודדים הבין-לאומית (בצרפתית: Fédération Internationale des Géomètres) נוסדה בשנת 1878. חברים בה כ- 275 ארגונים מסוגים שונים: איגודים מקצועיים כדוגמת לשכת המודדים המוסמכים, מחלקות אוניברסיטאיות, סוכנויות מיפוי לאומיות (לרבות המרכז למיפוי ישראל) וחברות מסחריות תומכות. FIG מאגדת כ- 250,000 אנשי מקצוע באמצעות ארגונים אלו, והיא מקיימת פעילויות מקצועיות מגוונות. תוכלו להתרשם מהן באתר הארגון: www.fig.net

החל משנת 1938 החלה ההתאחדות להעניק אות חבר של כבוד לאנשי מקצוע "אשר סייעו באופן מהותי בפיתוח וקידום מקצוע המדידות ברמה הבינלאומית". עד כה הוענקו כ- 60 אותות חברות של כבוד לאנשי מקצוע ברחבי העולם.

בחודש מאי האחרון, במסגרת האסיפה הכללית שהתקיימה בהלסינקי, הוענק האות גם לחברינו ירח דויטשר. זו הפעם הראשונה שהאות מוענק למודד ישראלי. זו זכות גדולה עבורנו המודדים בישראל, ואות הוקרה על הרמה המקצועית המתפתחת בארץ. אני מאחל לירח ולכולנו להמשיך ולהתפתח, ולזכות בהכרה בין-לאומית לייחודיות המקצוע והמודדים המוסמכים בארץ.

FIG.jpg


פעילות הסברה על מקצוע המדידות לתלמידי תיכון וחטיבת ביניים

בכוונתנו לקיים סדרת הרצאות בנושאי מדידות ומיפוי בבתי ספר תיכוניים ובחטיבות ביניים. המטרה היא לחשוף את התלמידים למקצוע המיוחד והמעניין שלנו, ליידע אותם לגבי האופקים הקיימים בו ולכוונם לקראת לימודים אקדמיים והשתלבות בשוק העבודה.

אנו אוספים תכנית מתאימים ומכינים הרצאות מגוונות אשר יועברו לתלמידים על-ידי אנשי מקצוע; בעיקר מודדים מוסמכים. מטרתנו היא להרצות במספר גדול של בתי ספר כבר בשנת הלימודים הקרובה.

כדי להצליח בפעילות, למען עתיד המקצוע, אנו זקוקים לעזרתכם ולרוח ההתנדבות שלכם. מודדים המעוניינים להשתלב במערך ההרצאות בהתנדבות, פנו בבקשה אל יוסי רז בכתובת yossiraz.raz@gmail.com


קורס קדסטר ברשת

המרכז למיפוי ישראל פיתח קורס בהשקעה גדולה, שכולל תכנים רבים ומקוונים הנוגעים לקדסטר. פיתוח הקורס כלל גיוס אנשי מקצוע, פיתוח מתודולוגיה ותכנים מקצועיים, הכנת מצגות ומבחנים, צילום הקורס והעלאתו לרשת בצורה נוחה וידידותית למשתמשים.

תכני הקורס יכולים להועיל לקהל יעד מגוון: סטודנטים למדידות, מודדים מתאמנים, עובדים במשרדי מדידות, מודדים שמעוניינים להשלים את הידע שלהם, אדריכלים, שמאים, עורכי דין ועוד. אנו ממליצים לכם לעיין בתכני הקורס ולהשתמש בהרצאות, לטובת קידום הרמה המקצועית ובסיס הידע של העוסקים במקצוע או בתחומים משיקים. לכניסה לקורס לחצו כאן או על התמונה.

אני מבקש להודות לכל הגורמים שהיו מעורבים בהכנת הקורס: חברת ג'ון ברייס שהפיקה את הקורס, אנשי המקצוע, המרצים וצוות לשכת המדען הראשי במרכז למיפוי ישראל, אך בעיקר לפרופ' ירון פלוס המדען הראשי, שהוביל את כתיבת והפקת הקורס, אשר כולל 25 הרצאות ברמה אקדמית.

kurskadaster.jpg

 

מעבר הדרגתי למפרט חני"ת 1.3

בהמשך להודעת "משולחן המנכ"ל" מספר 43, אנו נדחה את תחילת המעבר לגרסה מספר 1.3 לסוף הרבעון הראשון של שנת 2018. המעבר מתואם עם חברות התוכנה בארץ העוסקות בפיתוח כלים מתאימים למשרדי המדידות.

בבוא העת נעביר הסבר מפורט על תכולת המפרט, השינויים המשמעותיים והיתרונות שלהם, וגם על תהליך המעבר והשפעתו על העבודה במשרדי המדידות. 


הנחיית המנהל להכנת מפת מדידה להיתר בניה

ההנחיה שמספרה 9.2014, עודכנה והיא זמינה באתר המרכז למיפוי ישראל, בדף: מפ"י > מידע מקצועי > חוקים, תקנות והנחיות.

ההנחיה הותאמה לסיכומים עם מינהל התכנון בנושא סימון קווי בניין, ועם המהנדס הראשי והממונה על תאגידי המים והביוב ברשות המים, בנושא פתיחת שוחות ביוב. 


הנחיית מינהל התכנון בנושא קווי בנין

מינהל התכנון הכין מסמך הנחיות לעורכי הבקשות להיתר בניה. לעיון בהנחיה לחצו כאן​. המסמך כולל בין היתר, התייחסות לקווי הבניין שיש לסמן על מפת המדידה להיתר בניה. בעמוד 3 מצוין שהמודד יסמן את קווי הבניין כפי שהתקבלו מעורך הבקשה ובעמודים 6 ו- 15 מצוין שמהנדס הוועדה יעיר למודד במקרים שבהם יש לתקן את קווי הבניין, קווי ההפקעות או זיקות ההנאה, כלומר האחריות על נכונות המידע היא של עורך הבקשה ומהנדס הוועדה, ועל המודד לסמנם במפת המדידה.

1.jpg

2.jpg

3.jpg


הנחיית המנהל למדידות הנדסיות ללווי של פרוייקטי בניה

ההנחיה שמספרה 8.2015 הושלמה לאחר קבלת הערות הציבור והיא זמינה באתר המרכז למיפוי ישראל בדף: מפ"י > מידע מקצועי > חוקים, תקנות והנחיות.

ההנחיה הועברה להתאחדות בוני הארץ, להפצה בין קבלני הבניין, ומאמר בנושא יפורסם באחד הגיליונות הקרובים של עיתון "בוני הארץ". אנו ממליצים לכם לשלוח את הקישור להנחיה לקבלנים שאיתם אתם עובדים, כדי שיכירו את המחויבות שלכם ושלהם לעבודה בהתאם לדרישות ואת הסיכון שבהפעלת מודדים שאינם מוסמכים.


מפות נלוות להנחיות המנהל

חלק מהנחיות המנהל כוללות מפות מסוגים שונים. למשל, הנחיית המנהל להכנת מפת מדידה להיתר בניה כוללת מפה אחת, והנחיית המנהל למדידות הנדסיות ללווי של פרוייקטי בניה כוללת 5 מפות שונות.

כדי להקל על הגישה למפות אלו, ריכזנו אותן בדף אחד, אשר מופיע בתחילת הפרק של הנחיות מנהל המרכז למיפוי ישראל בדף: מפ"י > מידע מקצועי > חוקים, תקנות והנחיות. דף זה יעודכן מעת לעת במפות נוספות בהתאם להתקדמות כניסת הנחיות נוספות לתוקף.

mapnl.jpg


מצורפת גרסת pdf של מייל זה.


בברכה,

רונן רגב, מודד מוסמך

מנכ"ל המרכז למיפוי ישראל​