אטלס "ישראל במפות לעוורים"

אטלס מפות תבליט של ישראל כולל סיני, שהוכן ע"י מחלקת המדידות עבור הספריה המרכזית לעוורים בנתניה. יצא לאור בשנת 1969/70.
ערך את האטלס נפתלי קדמון.

כותרת האטלס: ישראל במפות לעוורים, בעריכת נפתלי קדמון. ביצוע גרפי: אמיל פרץ. הספריה המרכזית לעוורים, נתניה, בסיוע מחלקת המדידת הממשלתית.

אטלס ישראל במפות לעוורים יצא לאור בשנת 1969/70. היוזמה להפקתו באה מהמנהלת הכללית של הספרייה המרכזית לעוורים בנתניה, חוה בֶּם. גב' בֶּם פנתה אל יוסף אֶלסטֶר, מנהל מחלקת המדידות, וביקשה לדעת אם מחלקת המדידות יכולה להכין מפה של ישראל לעוורים. אלסטר נעתר לבקשה, והטיל את המשימה על נפתלי קדמון (כיום פרופסור), עורך אטלס ישראל ומנהל מדור כרטוגרפיה. קדמון קיבל את הבקשה, אך הציע להכין אטלס של מפות לעוורים ולא מפה אחת, שעלולה קטנה מדי לשימושם של העוורים. 

האטלס הוכן במדור כרטוגרפיה על-ידי אמיל פרץ, מבכירי המדור, בעל יכולת ביצוע אומנותית גבוהה. אמיל פרץ הכין את הדגמים התבליטיים לכל המפות לאטלס הזה לעוורים. האטלס כולל חמש מפות תבליט: מדינת ישראל, כולל סיני שהייתה באותם ימים בידי ישראל; מפת צפון המדינה, מהגבול הצפוני ועד נתניה; מפת המרכז, מנתניה עד צפון הנגב (המכתש הגדול – בתחום המפה); דרום הנגב, עד חוף ים סוף; מפת סיני. המפות הוכנו גם כמפות היסטוריות. הן כללו את "הקו הירוק" בנוסף לגבולות של הפסקת האש שלאחר מלחמת ששת הימים. מידות המפות כ- 25 x 23  ס"מ (מידותיהן אינן שוות).

לאטלס נכתב מבוא על-ידי נפתלי קדמון, שכלל תיאור תמציתי של הגיאוגרפיה וההיסטוריה של ארץ-ישראל. המבוא הודפס בכתב ברייל. בין המבוא למפות נוסף דף של סימנים מוסכמים. כנספח לאטלס, בדפים נפרדים, הודפסו המבוא ודף הסימנים המוסכמים בהדפסה רגילה.

האטלס הופק על-ידי הספרייה המרכזית לעוורים, נתניה, ומחלקת המדידות הממשלתית. הספרייה המרכזית לעוורים מודה, כך נכתב באחד העמודים הפנימיים, למשרד החינוך והתרבות ולמחלקת המדידות על הכנת האטלס.

באותה עת היו בעולם אטלסים מעטים מאד לעוורים, והאטלס היווה חידוש מסוים, וחידוש מוחלט בישראל. נפתלי קדמון, שיצא בשנת 1970 לוועידה הכרטוגרפית הבינלאומית בסטרזה (Stresa) שבאיטליה, הציג את האטלס בתערוכת המפות שהוצגה בימי הוועידה. כעבור יומיים נעלם האטלס מהתצוגה, אולי, כפי שמעיד פרופ' קדמון, בגלל שעל כריכתו הופיעה מפה של ישראל וסיני. "סופר לי", סיפר פרופ' קדמון, "שערבים בשיתוף עם רוסים סילקו את האטלס. אבל אני עשיתי מזה קצת "הון פוליטי" ופרסמתי בכל יום מודעה בערך בזו הלשון: מי שמתוך עניין כרטוגרפי לקח את האטלס לעוורים, או כל מי שמעוניין באטלס הזה שהוצא מן התערוכה יפנה אל נציג ישראל , וכו' וכו', והפניות שהגיעו אלי אח"כ תרמו יותר פרסומת לישראל ולאטלס, אשר הופץ לאחר מכן במהדורה אנגלית בכל העולם". המהדורה באנגלית יצאה לאור בשנת 1970. 

מקורות:
ישראל במפות לעוורים, בעריכת נפתלי קדמון. ביצוע גרפי: אמיל פרץ. הספריה המרכזית לעוורים, נתניה, בסיוע מחלקת המדידות הממשלתית.
ראיון עם פרופ' נפתלי קדמון: כרמלה שנצר, י"ג אב תשס"ב, 22.7.2002; ראיון השלמה ביולי 2004: חיליק הורוביץ.