אטלס "ישראל – מפות מדברות"

סיכם: חיליק הורוביץ, יוני 2008

אטלס מצוייר של ישראל בשנות ה- 50'. הציורים נעשו בידי הקריקטוריסטית פרידל שטרן שעבדה במחלקת המדידות באותה עת. לכל מפה נוסף דף הסבר על האזור אותו היא מכסה. היו לאטלס שתי מהדורות: באנגלית, מ-1953, ובעברית, לאחר מבצע קדש. ראה תמונות מייצגות בסוף הכתבה.

כותרת האטלס: ישראל – מפות מדברות: הוכנו והודפסו ע"י מחלקת המדידות, משרד העבודה. מצויירות ע"י פרידל שטרן. הוצא לאור ע"י ליאון המדפיס, תל-אביב, ישראל.

אטלס "ישראל – מפות מדברות" יצא לאור בשנות ה- 50' בשתי מהדורות: מהדורה ראשונה, באנגלית, יצאה לאור בשנת 1953. המהדורה השניה, בעברית, יצאה לאור בשנות ה- 50', לאחר מבצע קדש (אין תאריך מדוייק). האטלס צוייר בידי הקריטוריסטית פרידל שטרן, שעבדה במחלקת המדידות כשרטטת (ציירת, כפי שהגדירה את תפקידה בראיון שערכנו עימה ב- 28 באוקטובר 2003). שטרן החלה את עבודתה במחלקת המדידות המנדטורית בשנת 1946, ועבדה במדור כרטוגרפיה עד המחצית השניה של שנות ה- 50'.

מטרת האטלס, כפי שהוגדרה בדף המבוא שלו, הייתה "להמחיש, בדרך של ציורים מתאימים ודברי-הסבר מאלפים, את המיוחד למדינת-ישראל והטיפוסי לה מבחינה גיאוגרפית, דמוגרפית-משקית והיסטורית. מאמץ מקורי זה מניח אפשרות לעמוד על כל גלוייה הטיפוסיים של הארץ ועל המאורעות העיקריים שהתרחשו בה במרוצת הדורות. מטעם זה נכללו באטלס גם מפות של אזורים וחלקי-אזורים מחוץ לתחומי מדינת ישראל".

מידות דפי האטלס הן 35x27.5 ס"מ. האטלס מחולק ל- 16 מפות, מהן 14 המכסות את צפון הארץ, מדן ועד באר-שבע. שתי המפות הדרומיות מכסות את הנגב עד אילת (לגבי קנ"מ המפות ראה התייחסות בסוף המאמר). רקע המפות צבוע חאקי בהיר. השטח מחוץ לגבולות המדינה צבוע בחאקי כהה. צבעי הרקע ממחישים את אופייה המדברי של הארץ. היישובים והמקומות מסומנים במפה בציורים סמליים המאפיינים את המקום. את תל-אביב מייצגים בניין תיאטרון "הבימה", ציור של פקיד ממשלתי בקריה, עמוס ניירות ובריכת שחיה של מלון (תמונה 483). מירון מופיעה במפה כמדורה שסביבה רוקדים שלושה חסידים (תמונה 481). בעין-דור מצוייר שאול, המעלה באוב את שמואל הנביא לפני יציאתו לקרב בגלבוע (תמונה 482).  המאורעות ההיסטוריים מצויירים על רקע "ענן" לבן, בטשטוש מסויים (ראה בעין-דור). המקרא מציג בנפרד ארועים ממלחמת הקוממיות, ובמהדורה השניה של האטלס גם ממבצע קדש. 

לעתים יש במפות התייחסות לאתרים ולאירועים שארעו מחוץ לגבולות מדינת ישראל. למשל: ארמונות אבן החול בפטרה; פריחת עצי הפרי ברצועת עזה; השלכת יוסף לבור על-ידי אחיו בעמק דותן; השלכת פלח הרכב  על ראש אבימלך בידי אשה מהמגדל בתבץ; ועוד.

הציורים, כביכול קלילים ופשטניים; הכבישים המחברים ביניהם; הרקע בצבע חאקי; הכחול של הימים והאגמים; ה"עננים" סביב לאתרים ההיסטוריים – כל אלה יוצרים סדרת מפות צבעונית המושכת את העין, ובמקביל  מאפשרת לימוד חזותי של הגיאוגרפיה וההיסטוריה של הארץ, על מקומותיה השונים.

לפני כל מפה  מצוי דף הסבר כללי על האזור אותו היא מכסה. תמונה 480 מדגימה דף הסבר על אזור צפת, הנכלל במפה שאחרי דף ההסבר. על אופי ההסברים תעיד הדוגמה הבאה, שנכתבה על פרוייקט ייבוש החולה: "לפני פרק זמן קצר בלבד, ברדתך מהרי הגליל מזרחה, ובאת אל עמק-החולה, יכולת להעמיק שוט במימיו הסמיכים – ונבלעת פתאום בתוך ג'ונגל של קני-סוף וגומא. לפניך נגלה עולם-קסמים, בו שולטים דומיית ביצות, שלוות נצח, המולת בעלי-כנף ורשרוש קני-סוף. אך פתע – ורעש מכונות החל מהדהד מסביב. דחפורי-ענק נועצים שיני פלדה בחופי האגם, חופרים תעלות-ניקוז ומייבשים את הביצה. כאן נשתנו סדרי מעשה-בראשית, נוצרה אדמה חדשה, מכליותיה יוציאו אלפי איכרים ויוגבים צעירים לחם ופרי".

על הסיבה להוצאת האטלס שמענו מפיה של פרידל שטרן, בשפתה המשעשעת: "עבדתי בכרטוגרפיה, וכל יום שרטטתי רק קווי גובה. כל יום קווי גובה. נתנו לי מפות, והייתי צריכה לעשות קווי גובה בטוש. הייתי מומחית וכולם למדו ממני... כולם למדו ממני, אבל אני חשבתי שאני משתגעת. לא יכולתי לסבול יותר...  אז יום אחד נמאס לי הדבר הזה. באמת, אפשר להשתגע מלעשות קוים כאלה. בא לי רעיון. ביקשתי להיכנס לאל​סטר לחדר והצעתי: "אולי נעשה מפות עם ציורים שלי?" הוא אמר לי: "תעשי לי דוגמה", ועשיתי לי דוגמה בגודל כזה (מראה עם הידיים), עם אותה הצבעוניות, החאקי הזה (מצביעה על האטלס שציירה בשנות ה- 50', "ישראל – מפות מדברות"). עשיתי סקיצה כזו ביד, כנרת או משהו דומה, היה גם כחול, בעבודת יד, והבאתי לו את זה. הוא אמר: "אני מסכים". היה לו חוש הומור. איך אני שמחתי."

בגלל אופי המפות באטלס, לא מופיעה בהן סקלה של קנה המידה. 14 המפות הצפוניות, מדן עד באר-שבע, נעשו בקנ"מ מקורב של 1:177,500. שתי המפות הדרומית, המכסות את הנגב, נעשו בקנ"מ קטן מ- 1:400,000.

האטלס, שמפותיו הוכנו והודפסו על-ידי מחלקת המדידות, יצא לאור על-ידי ליאון המדפיס בתל-אביב.

 להדגמות מאטלס "ישראל - מפות מדברות":​


תמונה 477: שער אטלס "ישראל – מפות מדברות"


תמונה 478: מפתח המפות 


תמונה 479: מקרא למפות


תמונה 480: דף הסבר למפת אזור צפת


תמונה 481: מפת אזור צפת


תמונה 482: מפת אזור הכנרת


תמונה 483: מפת אזור תל-אביב 


תמונה 485: מפת אזור אילת

מקורות:

ישראל – מפות מדברות: הוכנו והודפסו ע"י מחלקת המדידות, משרד העבודה. מצויירות ע"י פרידל שטרן. הוצא לאור ע"י ליאון המדפיס, תל-אביב, ישראל (שנות ה- 50', אין תאריך מדוייק).

ראיון עם פרידל שטרן, 28 באוקטובר 2003.  ​