הנחיות משרד הבריאות - שמואל רזניקוביץ

​רעידת אדמה גורמת לקריסת מבנים, גלישות קרקע, נפילת חפצים, ניפוץ זגוגיות, דליפות גז ודלק, שריפות והצפות. אתם ובני ביתכם עלולים להיפגע. פגיעה בתשתיות עלולה לגרום לאיחור בהגעת גופי החירום, העזרה וההצלה.
הכנות מתאימות, התנהגות נכונה בשעת הצורך ופעולות עזרה שכל פרט יכול לנקוט בהן - יכולים להציל חיים.
משרד הבריאות ממליץ להשתלם בכללי עזרה ראשונה והצלת חיים, ולהכין את הציוד והכלים הדרושים שיאפשרו לכם לפעול כנדרש בשעת הצורך.
חשוב להכיר את המיומנויות המיוחדות של השכנים. אנשים בעלי מיומנויות במתן עזרה ראשונה (רופאים, אחיות, בוגרי קורס עזרה ראשונה וכדומה) יוכלו לתת טיפול ראשוני עד שניתן יהיה לפנות את הנפגעים לבית חולים, או עד להגעת כוחות החירום המוסמכים למקום האירוע. שכנים בעלי מיומנויות לייעוץ במצבי לחץ ומשבר נפשי (פסיכולוגים, פסיכיאטרים וכדומה) יוכלו לסייע בתחומי התמחותם.
עם זאת, חשוב לדעת שבמצבים מסוימים אתם ובני משפחתכם עלולים להידרש לטפל בעצמכם, ולכן חשוב מאוד ללמוד כללי עזרה ראשונה והחייאה בסיסיים ולרענן את הידיעות מדי שנה-שנתיים. מוצע לפנות לתחנת מגן דוד אדום או לכל גוף מוסמך אחר המבצע הכשרות אלה.

אלה הפציעות השכיחות בעקבות רעידת אדמה

חנק ופגיעה בדרכי הנשימה;

שברים ומעיכה בגפיים ודימומים;

כוויות

חתכים משברי זכוכיות ועצמים חדים.
 

ערכת עזרה ראשונה

 ערכת עזרה ראשונה היא פריט חשוב וחיוני לכל מקרי החירום לרבות רעידת אדמה, ועל כן מומלץ להצטייד בערכה זו ולהחזיקה באופן קבוע בבית וברכב. חשוב מאוד לאחסן את התיק במקום נגיש ובטוח.
האמצעים הנמצאים בתוך ערכת העזרה הראשונה חייבים להיות שמישים וסטריליים. יש לבדוק ולרענן ערכות הנמצאות ברכב, שתכולתן עלולה להיפגע בגלל פגעי מזג אוויר (חום, קור, יובש וכו'). מומלץ לבדוק ולרענן את ציוד העזרה הראשונה ברכב ובבית לפחות פעם בשנה. חולים הנוטלים תרופות בגלל מחלה כרונית, חשוב כי ישמרו בתיק מלאי של תרופות אלה המספיק למספר ימים.

ציוד רפואי - משחה אנטיביוטית לפצעים
                  תרופות בשימוש של בני המשפחה
                  כדורים נגד כאבים
                  תרופה נגד שלשולים
                  טיפות עיניים סטריליות
                  תרופה נגד שיעול
                  תרופה אנטי-אלרגית
                  טיפות אף ואוזן
                  תמיסת חיטוי לפצעים או סבון נוזלי
                  פדים לחיטוי עור
                  תחבושת גלילית
                  כפפות חד-פעמיות
                  מסכה כירוגית (מסכת חדר ניתוח)
                   פדי גזה סטריליים
                  מסכת כיס להנשמה
                  תחבושת אישית
                  אגד גלילי
                  תחבושת כווייה
                  אגד מידבק (פלסטר)
                   משולשי בד
                  חוסם עורקים
                  סד לקיבוע שבר (יד)
                   פנס + סוללות
                  רצוי להחזיק בתיק דף הנחיות מד"א לטיפול בנפגעים

בריאות הציבור

א. אספקת מים
 שלב ההתארגנות לפני רעידת אדמה - רעידת אדמה חזקה עלולה לפגוע במערכת אספקת המים - בצנרת, בברכות אגירה ובמשאבות. במצב כזה לא ניתן יהיה להבטיח אספקה סדירה של מים לשתייה. אף אם הפגיעה לא תגרום להרס המערכת כולה, עדיין קיים סיכון לזיהום המים ולהפיכתם למסוכנים לשתייה.
כדי להיערך בהתאם, רצוי לשמור בבית בקבוקי מים בכמות התואמת את מספר בני המשפחה בבית. כמו המים המינימלית הנדרשת לשתייה היא 2 ליטר ליום לכל אחד/ת מבני המשפחה. אם יש בבית בעלי חיים יש לחשב את כמות המים הנדרשת עבורם. מומלץ לאגור מים בכמות סבירה שתיתן מענה לפחות לשלושה ימים. יש לרענן את המים מדי שלושה חודשים. נוסף לכך רצוי לשמור בבית כדורי כלור לחיטוי המים. בשוק קיימים סוגים שונים כדורים. יש לבחור כדורי חיטוי המבוססים על כלור, המשמשים לחיטוי מים של מספר ליטרים בודדים עד 20 ליטר.
שלב ההתארגנות לאחר רעידת אדמה - אם לא קיים מקור מים זמין, כגון מים שנאגרו מראש או אספקת מים מגורמי הקהילה, ניתן להשתמש במים מדוד השמש הביתי או אפילו במים ממיכל ההדחה - ה"ניאגרה" (אך לא במי האסלה!) וזאת רק לאחר חיטוי באמצעות כדורי כלור.

ב. שמירת מזון
 שלב ההתארגנות לפני רעידת האדמה - בעקבות רעידת אדמה והרס תשתיות קיים חשש לפגיעה באספקת המזון. על כן מומלץ לשמור מלאי מזון משומר מוכן לאכילה שיספיק לכל בני הבית לפחות לשלושה ימים. יש לשמור מלאי מתאים של מזון לתינוקות (אבקת חלב, דייסות וכו').
יש לשמור את המזון במקום יבש וקריר ככל האפשר, ולבחון את המלאי (תאריכי תפוגה, שלמות אריזות וכו') מדי 6 חודשים ולרענן במידת הצורך. מומלץ לשמור גם כלי אוכל חד-פעמיים. עבור בעלי חיים מומלץ לשמור מזון יבש באריזות שלמות וסגורות.
שלב ההתארגנות לאחר רעידת האדמה - אם האירוע לווה בהפסקת חשמל, יש לבדוק אם המזון במקרר לא התקלקל. ניתן לצרוך את מזון החירום שנשמר בתנאי שרוענן כנדרש, ורצוי להשתמש בכלי אוכל חד-פעמיים מחשש לזיהום המים בברזים.


מרכז סיוע - בישול וחלוקת מזון

 
ג. עשיית צרכים אישיים ופינוי אשפה
קריסת מערכות ביוב והפסקת פעילות מערכות איסוף אשפה עלולות לגרום להתפרצות מגיפות בקרב האוכלוסייה. לפיכך נדרש להגדיר אזור ייעודי לשירותים ואזור ייעודי להטמנת אשפה. כמו כן נדרש להקפיד לכסות היטב צרכים אישיים ואשפה ביתית.

ד. היערכות לטיפול בחולים כרוניים ובנכים
 שלב ההתארגנות לפני רעידת אדמה - יש להכין רשימת תרופות הנצרכות על ידי החולים, כמו גם רשימת אלרגיות שהחולים סובלים מהן, וציוד מיוחד, רפואי או אחר, הנחוץ לטיפול בחולים כרוניים או בנכים השוהים בביתכם. יש לשמור את התרופות סמוך למיטת החולה. לנכה הזקוק לקביים רצוי לשמור בבית זוג נוסף. רצוי לצייד את החולים והנכים במשרוקית שתאפשר להם להודיע על הצורך שלהם בקבלת עזרה.
שלב ההתארגנות במהלך רעידת אדמה - לחולים השוכבים במיטתם - יש לכסות בכרית, במידת האפשר, את ראשם וצווארם (תוך השארת פתח מספיק לנשימה) אם אין כרית, יש לכסות את הראש והצוואר על ידי סיכול ידי החולה מעל הראש והצוואר. אם החולה בכיסא גלגלים - יש להסיע את הכיסא לפתח חדר ולעצור מתחת למשקוף, תוך כיסוי הראש בידיים.
שלב ההתארגנות לאחר רעידת אדמה - אספקת תרופות וציוד רפואי חיוני אחר לחולים כרוניים ולנכים תבוצע באחריות משרד הבריאות באמצעות נציגיה באזורים השונים. מיקום נקודות החלוקה יימסר על ידי הגורמים המופקדים על הנושא בכלי התקשורת המקומיים, ו/או באמצעים אחרים.